On March 3rd the 2012 Calgary Cup took place in Calgary Alberta Canada at the beautiful Deerfoot Inn and Casino. This year there were over 200 entries in the competition which celebrated its 7th year. A special thank you goes out to the many families who travelled far distances to attend this year's tournament. We would also like to take this time to once again thank our many generous sponsors, volunteers, competitors and supporters, without you this event would not have been possible, THANK YOU all. We look forward to seeing you all once again in 2013.
Osu
Osu
2012 Calgary cup official results
Kata 8 Years & Under, White Belts | ||
---|---|---|
1st | HANNAH PAGLIAROLI | Calgary |
2nd | HANNAH POPKO | Calgary |
3rd | ETHAN HRYCAK | Calgary |
Kata 12 Years & Under, Below Blue Belt | ||
1st | KOHEN MECKELBORG | Calgary |
2nd | JENNIFER LANG | Calgary |
3rd | BRANDON SHERMACK | Calgary |
Kata 12 Years & Under, Blue Belt & Above | ||
1st | MAX GILLESPIE | Calgary |
2nd | HAILEY RUSSEL | North Richmond |
3rd | TYLER MECKELBORG | Calgary |
Kata 13 Years & Above, Below Yellow Belt | ||
1st | CHRISTINA TANG | Calgary |
2nd | MELANIE SMITH | Calgary |
3rd | SERGEY BATUEV | Calgary |
Kata 13 Years & Above, Yellow Belt & Above | ||
1st | RICHARD BARKMAN | Calgary |
2nd | CARLA LOWDEN | Cranbrook |
3rd | ANA FEHER | Edmonton |
Non Contact 4 & 6 Years | ||
1st | MATEUS RICARDO | Calgary |
2nd | NATHAN HAVERKO | Calgary |
3rd | VIOLET MACKEY | Calgary |
3rd | THEIRIC PIRES TEN HAM | Calgary |
Non Contact 12 Years and Under, 55lbs & Under | ||
1st | NATHAN VANKOSH | Calgary |
2nd | ALIX RUDD | Calgary |
3rd | ETHAN HRYCAK | Calgary |
3rd | WILLIAM JOO | Calgary |
Non Contact 12 Years and Under, 56lbs - 75lbs | ||
1st | ANDREA PALANCA | Calgary |
2nd | AMELIE GODIN | Calgary |
3rd | DAVID WHITING | Calgary |
3rd | PARKER WHITING | Calgary |
Non Contact 12 Years and Under, 76lbs & Over | ||
1st | JADEN NEEVES | Edmonton |
2nd | MIGUEL GAUTHIER | Calgary |
3rd | KYLE HRYCAK | Calgary |
3rd | ANTHONY CUMMINGS | Calgary |
Non Contact 13 Years and Above | ||
1st | JEFF PLANTE | Calgary |
2nd | CHRISTIAN NEEVES | Edmonton |
3rd | SHARLA MCRAE | Calgary |
3rd | DEANNE LUECK | Calgary |
Knockdown 12 Years & Under, 50lbs & Under | ||
1st | NATHAN VANKOSH | Calgary |
2nd | SKYLAR VALCKX | Calgary |
3rd | LUKE MCLEAN | Calgary |
3rd | DARRYEN HLIWA | Edmonton |
Knockdown 12 Years & Under, 51 lbs – 60 lbs | ||
1st | LAILA JOHNSTON | Edmonton |
2nd | BRADLEY SAUERWEIN | Calgary |
3rd | KOHEN MECKELBORG | Calgary |
3rd | JADEN JONE | Calgary |
Knockdown 12 Years & Under, 61 lbs – 70 lbs | ||
1st | CAM SEDORE | Calgary |
2nd | SPENCER GILLESPIE | Calgary |
3rd | QUINN VANKOSH | Calgary |
3rd | NATHANIEL HOWAT | Edmonton |
Knockdown 12 Years & Under, 71 lbs – 80 lbs | ||
1st | JADEN NEEVES | Edmonton |
2nd | GEORGE DIPAOLA | Calgary |
3rd | KIRA JOHNSTON | Edmonton |
3rd | MIGUEL GAUTHIER | Calgary |
Knockdown 12 Years & Under, 81 lbs – 90 lbs | ||
1st | NATALIA HOWAT | Edmonton |
2nd | MATHEW HAVERKO | Calgary |
3rd | QUINN WILLIAMS | Calgary |
3rd | NATHAN CROCKETT | Calgary |
Knockdown 12 Years & Under, 91 lbs & Over | ||
1st | MAX GILLESPIE | Calgary |
2nd | ROWAN GIBSON | Calgary |
3rd | SIMON TREPPENHAUE | Banff |
3rd | EVAN HIRSCHE | Calgary |
Knockdown Women 13 -14 Years, Lightweight | ||
1st | SIERRA BLACKWELL | Cranbrook |
2nd | HANNA TREPPENHAUER | Banff |
3rd | BRIANNE DEAN | Calgary |
Knockdown Men 13 - 16 Years, Lightweight | ||
1st | TYLER PECSI | Banff |
2nd | GABE KAN | Banff |
3rd | ANDREW SEDORE | Calgary |
Knockdown Women 15 - 16 Years, Lightweight | ||
1st | MEGHAN MURPHY | Calgary |
2nd | TILLY DIPAOLA | Calgary |
3rd | ELLIE WAKABAYASHI | Banff |
Knockdown Men 15 - 17 Years, Heavyweight | ||
1st | ALEX SEDORE | Calgary |
2nd | CALLUM GIBSON | Calgary |
3rd | RAJ SUNDARAM | Calgary |
Knockdown Senior Men, Lightweight | ||
1st | RICHARD BARKMAN | Calgary |
2nd | ADRIAN DIPAOLA | Calgary |
3rd | SEAN LANG | Calgary |
Knockdown Senior Men, Heavyweight | ||
1st | STEVE ANTONCHUCK | Calgary |
2nd | ALEXEY ATRAZHEV | Edmonton |
3rd | PHILIP DOUBT | Calgary |
Knockdown Open Women | ||
1st | TOMOMI INOUE | Vancouver |
2nd | AMBER RYDER | Calgary |
3rd | MELANIE SMITH | Calgary |
Knockdown Men, Lightweight | ||
1st | JAKE PEACOCK | Banff |
2nd | ALEX MUNOZ | Invermere |
3rd | BEN BRUNET | Oliver |
Knockdown Men, Middleweight | ||
1st | JORDAN FORGET | Calgary |
2nd | DALLIN ANDERSON | North Richmond |
3rd | THOMAS STEWART | Nelson |
Knockdown Men, Heavyweight | ||
1st | DOUG SHERMACK | Calgary |
2nd | JESSE DOUCETTE | Invermere |
3rd | TRAVIS DOYLE | Stony Plain |
Tameshiwari - Jordan Forget
Morning Spirit Award - Nathan Haverko
Morning Technical Award - Natalia Howat
Afternoon Spirit Award - Richard Barkman
Afternoon Technical Award - Jordan Forget
Tameshiwari - Jordan Forget
Morning Spirit Award - Nathan Haverko
Morning Technical Award - Natalia Howat
Afternoon Spirit Award - Richard Barkman
Afternoon Technical Award - Jordan Forget
Tameshiwari - Jordan Forget