On February 28th, Calgary Alberta experienced TYPHOON, the 2009 version of the Calgary Cup. The event again took place at the beautiful Deerfoot Inn and Casino. This year there were 267 entries from throughout Canada. The Vision of the Touranment Committee was To provide the most exhilarating, inspiring and memorable Kyokushin experience to all that attend. The goal was met and far exceeded through the large number of event divisions that offered opportunity to participants and volunteers of all ages and abilities. The demonstrations offered spectators a glimpse into the magic and excitement of TYPHOON, and this years Starry night gala once again topped of a spectacular day.
Without our generous sponsors, volunteers, and competitors, this event would not have been possible, and we would like to take this opportunity to thank them all. We look forward to seeing everyone on March 6th 2010 - for the 2010 Calgary Cup.
Without our generous sponsors, volunteers, and competitors, this event would not have been possible, and we would like to take this opportunity to thank them all. We look forward to seeing everyone on March 6th 2010 - for the 2010 Calgary Cup.
2009 Calgary cup official results
Kata 8 Years & Under, White Belts | ||
---|---|---|
1st | Spencer Gillespie | Calgary |
2nd | Quinn VanKosh | Calgary |
3rd | Hailey Mayer | Calgary |
Kata 12 Years & Under, Below Blue Belt | ||
1st | Tia Phan | Victoria |
2nd | Max Gillespie | Calgary |
3rd | Christina Tang | Calgary |
Kata 12 Years & Under, Blue Belt & Above | ||
1st | Tai Phan | Victoria |
2nd | Brady Klapak | Calgary |
3rd | Raj Sundaram | Calgary |
Kata 13 Years & Over, Below Yellow Belt | ||
1st | Cathy Anderson | Calgary |
2nd | Natasha Habedus | Calgary |
3rd | Tillly DiPaola | Calgary |
Kata 13 Years & Over, Yellow Belt & Above | ||
1st | Hirokazu Hayashi | Victoria |
2nd | Michelle Gillespie | Calgary |
3rd | Steve Doyle | Stony Plain |
Non-Contact 4 & 5 Years Old, White and Orange Belt | ||
1st | Katy Anderson | Calgary |
2nd | Leo Gillespie | Calgary |
3rd | Kohen Meckelborg | Calgary |
3rd | Alix Rudd | Calgary |
Non-Contact 12 Years & Under, Lightweight | ||
1st | Cameron Sedore | Calgary |
2nd | Kiri Beer | Calgary |
3rd | Kal Sundaram | Calgary |
3rd | Ryan Cuzzetto | Calgary |
Non-Contact 12 Years & Under, Middleweight | ||
1st | Jennifer Lang | Calgary |
2nd | Max Gillespie | Calgary |
3rd | Tyler Meckelborg | Calgary |
3rd | Daniel Tang | Calgary |
Non-Contact 12 Years & Under, Heavyweight | ||
1st | Dominic Biancospino | Calgary |
2nd | Sofia Habedus | Calgary |
3rd | Jessica Kralka | Calgary |
3rd | Thomas Atwood | Edmonton |
Non-Contact 13 Years & Above | ||
1st | Cathy Anderson | Calgary |
2nd | Debbie Rudd | Calgary |
3rd | Jason Anderson | Calgary |
3rd | Jordan Griffith | Calgary |
Knockdown 12 Years & Under, 60 lbs & Under | ||
1st | Cameron Sedore | Calgary |
2nd | Sayer Fujino | Calgary |
3rd | George DiPaola | Calgary |
3rd | Maya Rehimi | Edmonton |
Knockdown 12 Years & Under, 61 - 70 lbs | ||
1st | Tai Phan | Victoria |
2nd | Kendra Pecsi | Banff |
3rd | Draygen Lewis | Calgary |
3rd | Brady Klapak | Calgary |
Knockdown 12 Years & Under, 71 - 80 lbs | ||
1st | Tyler Pecsi | Banff |
2nd | Zac Harrouche | Banff |
3rd | Adam Harrouche | Banff |
3rd | Breanne Pocha | Rocky Mountain |
Knockdown 12 Years & Under, 81 - 90 lbs | ||
1st | Ricky Helfmann | Calgary |
2nd | Ty Riley | Rocky Mountain |
3rd | Jorden McCuaig | Stony Plain |
3rd | Dominik Jancik | Edmonton |
Knockdown 12 Years & Under, 91 lbs & Over | ||
1st | Wesley Patterson | Rocky Mountain |
2nd | Skylar McCuaig | Stony Plain |
3rd | Katara Lewis | Cremona |
3rd | Connor Lindsay | Stony Plain |
Knockdown Men 13 & 14 Years, Lightweight | ||
1st | Tim Atrazhev | Edmonton |
2nd | Anthony Doroshuk | Edmonton |
3rd | Andrew Sedore | Calgary |
3rd | Jordan Griffith | Calgary |
Knockdown Men 15 & 16 Years, Lightweight | ||
1st | Jake Peacock | Banff |
2nd | Nikolas Mouwen | Calgary |
3rd | Alex Sedore | Calgary |
3rd | Ryan Lichthen | Stony Plain |
Knockdown Men 15 & 16 Years, Heavyweight | ||
1st | Ben Towns | Calgary |
2nd | Nathan Stang | Stony Plain |
3rd | Jesse Schmidt | Calgary |
3rd | Sam Towns | Calgary |
Knockdown Women 13 - 16 Years | ||
1st | Michele Murphy | Calgary |
2nd | Natasha Habedus | Calgary |
3rd | Miku Beer | Calgary |
3rd | Not able to continue | |
Knockdown Senior Men, Lightweight | ||
1st | Adrian DiPaola | Calgary |
2nd | Chad Cline | Calgary |
3rd | Gerry Campbell | Toronto |
Knockdown Senior Men, Heavyweight | ||
1st | Robert Franz | Edmonton |
2nd | Dan Giesinger | Calgary |
3rd | Alexey Atrazhev | Edmonton |
3rd | Tony Atwood | Edmonton |
Knockdown Women | ||
1st | Maureen Towns | Calgary |
2nd | Wendy McBride | Rocky Mountain |
3rd | Toni Martin | Stony Plain |
3rd | Jennifer Perry | Stony Plain |
Knockdown Men, Lightweight | ||
1st | Ahmed Daahmani | Edmonton |
2nd | Darryl Stettler | Invermere |
3rd | Shuzo Morita | Banff |
3rd | Travis Dennis | Stony Plain |
Knockdown Men, Heavyweight | ||
1st | Ian Rousseau | Edmonton |
2nd | Travis Doyle | Stony Plain |
3rd | Aydin Odyakmaz | Banff |
3rd | Not able to continue | |
Knockdown Women Open | ||
1st | Esther Nathe | Calgary |
2nd | Sayaka Ohmae | Calgary |
3rd | Lalena Desautels | Calgary |
Knockdown Men Open, Lightweight | ||
1st | Alex Helfmann | Calgary |
2nd | Christopher Gowan | Stony Plain |
Knockdown Men Open, Heavyweight | ||
1st | Matth Payne | Toronto |
2nd | Jordan Forget | Calgary |
3rd | Jeremiah Breeze | Calgary |
Spirit Award 12 Years and Under
Kendra Pecsi - Banff
Technical Award 12 Years and Under
Tai Phan - Victoria
Morning Spirit Award
Jake Peacock - Banff
Morning Technical Award
Jim Lindsey - Stony Plain
Afternoon Spirit Award
Sayaka Ohmae - Calgary
Afternoon Technical Award
Christopher Gowan - Stony Plain
Calgary Cup
1 Stony Plain
2 Edmonton
3 Banff
Kendra Pecsi - Banff
Technical Award 12 Years and Under
Tai Phan - Victoria
Morning Spirit Award
Jake Peacock - Banff
Morning Technical Award
Jim Lindsey - Stony Plain
Afternoon Spirit Award
Sayaka Ohmae - Calgary
Afternoon Technical Award
Christopher Gowan - Stony Plain
Calgary Cup
1 Stony Plain
2 Edmonton
3 Banff